Polskie prawo budowlane wymaga, aby każdy budynek wyposażony był w instalację odprowadzającą zanieczyszczone powietrze, a zatem powinien mieć zapewniony odpowiedni wywiew, nawiew i przepływ powietrza. Do najprostszych systemów mogą zaliczać się nawet uchylane okna, jednak w łazienkach i kuchniach to za mało - konieczny jest sprawny ciąg wentylacyjny, który służy przede wszystkim bezpieczeństwu i zdrowiu ludzi, ale i dobremu funkcjonowaniu całego budynku.
Rola wentylacji w budynkach mieszkalnych i użytkowych
Wentylacja pozwala na usunięcie z pomieszczenia zanieczyszczonego powietrza i dostarczenie świeżego, o wyższej zawartości niezbędnego nam tlenu. Dawniej tę funkcję spełniały m.in. uchylone okna, szczeliny pod drzwiami czy kominy, ale teraz, gdy nasze domy są dużo szczelniejsze (a przy tym cieplejsze) konieczne jest korzystanie z wentylacji mechanicznej.
Napływ powietrza z zewnątrz, niestety, nie oznacza automatycznie, że jest ono pozbawione zanieczyszczeń - przynajmniej, jeśli nie mieszkamy w głuszy, z dala od innych siedzib ludzkich i ruchu drogowego. Dla naszego bezpieczeństwa przewody wentylacyjne powinny być zaopatrzone w odpowiednie filtry oraz regularnie kontrolowane i oczyszczane.
Przepływ powietrza dobrej jakości wpływa dobrze na nasze zdrowie - zarówno fizyczne, jak i psychiczne. W pomieszczeniach o dobrym przepływie powietrza mamy lepszy apetyt, lepiej śpimy, jesteśmy też bardziej efektywni podczas nauki lub pracy.
Jaki strumień wentylacji jest odpowiedni?
To, że wentylacja jest konieczna w każdym budynku jest oczywiste, jednak sporna pozostaje ilość powietrza, jak intensywna powinna być. Różne badania na przestrzeni lat (nie tylko tych ostatnich, ale od 1836 roku, kiedy to angielski inżynier Thomas Tredgold określił poziom przepływu w kopalniach, w których pracowali górnicy) przewidują różny stopień przepływu powietrza optymalny dla naszego zdrowia, w zależności od rozmaitych czynników. Najzdrowiej jednak zdecydować się na duży przepływ, by powietrze w budynkach było jak najczystsze i nie rozwijały się w nim żadne drobnoustroje.