Aktualnie obowiązujące rekomendacje w zakresie projektowania i zbrojenia sieci wodno-kanalizacyjnej to przede wszystkim nacisk na ergonomię stosowanych rozwiązań oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracowników firm eksploatacyjnych w przypadku konieczności przeprowadzenia prac w obrębie infrastruktury.
Uzbrojenie sieci kanalizacyjnej - do czego służy?
Podstawowym elementem uzbrojenia infrastruktury wodno-kanalizacyjnej są studzienki rewizyjne włazowe i niewłazowe. Łączą się prostopadle z poziomo ułożoną siecią zapewniając szybki dostęp, umożliwiając nadzór techniczny oraz regularne monitorowanie przelotowości. W rezultacie pozwalają na szybką lokalizację awarii oraz sprawną eliminację problemu, wykorzystywane są również podczas przeprowadzania prac remontowych, a także wietrzenia i czyszczenia kanałów.
Dostępne uzbrojenie
Obecnie w ramach uzbrojenia sieci montowane są rewizyjne studzienki włazowe o średnicach pozwalających na eksploatację przez pracownika jak i te inspekcyjne, do których wgląd z zewnątrz zapewnia jedynie specjalistyczny sprzęt. Na rynku dostępne są zarówno modele monolityczne, jak i segmentowe studzienek, a do ich produkcji wykorzystuje się m.in. takie materiały, jak tworzywa termoplastyczne, żelbet, beton czy też kamionkę, przy czym wybór konkretnej technologii do danego zastosowania nie jest narzucony przez obowiązujące na terenie UE przepisy.
Ergonomia i BHP w eksploatacji sieci wodno-kanalizacyjnej
Ze względu na zagrożenia związane z eksploatacją studzienek włazowych obecnie najczęściej rekomendowanym rozwiązaniem są te inspekcyjne o mniejszych średnicach, eliminujące konieczność interwencyjnego dostępu eksploatatora. Jakkolwiek, ze względu na specyfikę danej infrastruktury oraz preferencje Inwestorów, projektanci wciąż decydują się na uwzględnienie rewizyjnych studzienek włazowych o średnicy powyżej 60cm jako tych, które lepiej sprawdzą się w użytkowaniu. W tym przypadku jednak muszą uwzględniać kwestie BHP, co przejawia się na przykład brakiem montowanych na stałe drabinek, co ma na celu np. ograniczenie dostępu do sieci osób niepowołanych.