Nieustannie rosnące ceny gazu, węgla oraz energii elektrycznej to wyższe koszty ogrzewania budynków. Z tego powodu coraz chętniej sięga się po różnego typu rozwiązania z zakresu termoizolacji. Pomagają one w zaoszczędzeniu pieniędzy w tym obszarze, a jednym z powszechniejszych i bardzo skutecznych sposobów na zminimalizowanie strat ciepła jest izolacja termiczna rur centralnego ogrzewania obecnie wymagana przepisami budowlanymi.
Zalety izolacji rur centralnego ogrzewania
Wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami izolacja rur centralnego ogrzewania pozwala na zmniejszenie tak zwanych strat przesyłowych, a mogą być one znaczne, jeżeli przewody rozprowadzające w budynku ciepłą wodę nie zostaną zabezpieczone odpowiednimi otulinami. Oprócz efektywnego ograniczenia strat ciepła, otuliny również świetnie chronią infrastrukturę przed działaniem niekorzystnych czynników, zapobiegając m.in. zamarzaniu wody w przewodach wystawionych na działanie ujemnych temperatur, wykraplaniu się pary wodnej na ich powierzchni, a także mnożeniu się bakterii w rurach, w których znajduje się zimna woda. Ponadto, stanowią też skuteczne zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, niwelując np. powodowane przez zjawisko rozszerzalności cieplnej otarcia.
Jakie izolacje termiczne rur centralnego ogrzewania wybrać - prawidłowy dobór otulin
Aby izolacja termiczna infrastruktury grzewczej w budynku spełniała swoje zadanie, konieczny jest prawidłowy dobór otulin. W przypadku rur centralnego ogrzewania powszechnie wykorzystuje się otuliny wykonane z:
- wełny mineralnej, często dodatkowo zabezpieczone przed wilgocią warstwą folii aluminiowej lub PVC, stosowane np. w kotłowniach lub na poddaszach,
- z pianki polietylenowej lub z pianki poliuretanowej, wykorzystywane do termoizolacji rur w piwnicach i innych pomieszczeniach, w których występuje wysoka wilgotność.
Odpowiednią grubość otulin zarówno dla rur zasilających, jak i powrotnych dobiera się zgodnie z wytycznymi zawartymi w obowiązujących przepisach dotyczących termoizolacji instalacji grzewczych oraz w zależności od miejsca ich ułożenia - na posadzce, natynkowo czy też podtynkowo.
Jeśli chcieliby Państwo ograniczyć straty ciepła a co za tym idzie zmniejszyć koszty zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami.