Obecnie na wielu obszarach Polski mieszkańcy regularnie odczuwają niedogodności związane z sezonowym brakiem wody. Związane jest to z postępującymi zmianami klimatu i nieustannym podnoszeniem się średniej temperatury powietrza. Długotrwałe okresy bez opadów atmosferycznych i związane z tym problemy dotykają coraz więcej gospodarstw domowych, dlatego nie jest zaskoczeniem, że obecnie poszukuje się rozwiązań pozwalających na łagodzenie niekorzystnych skutków suszy, a za jedną ze skuteczniejszych metod uważa się efektywne zagospodarowanie wody deszczowej.
Jak skutecznie zatrzymać wodę deszczową?
Postępująca urbanizacja oraz wieloletnie zaniedbania w zakresie wdrażania systemów retencji deszczówki to obecnie problem dotykający zarówno mieszkańców większych miast, jak i małych miejscowości. Sytuacja ta jednak powoli ulega zmianie i coraz więcej osób decyduje się na zainwestowanie w drenaże i zbiorniki umożliwiające skuteczne zatrzymanie wody deszczowej. Pozyskane w ten sposób zasoby mogą być z powodzeniem wykorzystane na przykład do podlewania ogrodu, spłukiwania toalety czy mycia samochodu, ograniczając znacząco zużycie cennej wody pitnej. Inwestorzy zainteresowani retencją mogą w tym celu wykorzystać naziemny lub podziemny system zbierania deszczówki.
Drenaże i zbiorniki w retencji deszczówki
Infrastruktura złożona z drenaży i zbiorników to najważniejszy element efektywnego systemu retencji wody deszczowej. Oprócz wstępnego oczyszczenia oraz zatrzymania zasobów, które następnie można efektywnie zagospodarować, niweluje negatywne skutki gwałtownych, nawalnych opadów. Oczywiście aby rozwiązanie to spełniało swoją rolę, musi być dostosowane do panujących na danym obszarze warunków i odpowiadać potrzebom użytkowników. Dlatego też, decydując się na zbiornik podziemny, warto zainwestować w sprawdzone rozwiązania od renomowanych producentów, jak na przykład dostępne w ofercie Grupy Przybyszewscy prefabrykowane zbiorniki betonowe EKO marki Pascal czy też rury drenarskie z PVC, sączące PE-HD lub PP z filtrem.