Problemy związane z efektywną i przyjazną dla środowiska naturalnego gospodarką ściekami dotyczą zarówno regionów zindustrializowanych, jak i tych o mniejszym zagęszczeniu zabudowy. Nie dziwi więc fakt, że przedsiębiorstwa powiązane z tym sektorem nieustannie poszukują innowacyjnych rozwiązań pozwalających na skuteczniejsze i wydajniejsze oczyszczanie ścieków. Szczególnie, że jest to obszar, w którym należy liczyć się z przepisami prawa oraz rekomendacjami norm technicznych.
Branża wod.-kan. – status quo czy dynamiczny rozwój?
Przyglądając się nowym trendom w branży wod.-kan. z całą pewnością można stwierdzić, że sytuacja w tym sektorze daleka jest od stagnacji – od co najmniej dwóch dekad dziedzina ta rozwija się bardzo dynamicznie, regularnie zaskakując innowacjami. Spowodowane jest to przede wszystkim większą świadomością w zakresie konieczności ochrony złóż wody pitnej oraz efektywnego separowania zanieczyszczeń z zasobów znajdujących się w obiegu. Dodatkową motywacją tak dla gestorów sieci kanalizacyjnych, jak i dla właścicieli oczyszczalni ścieków jest również chęć zredukowania ilości awarii występujących w newralgicznych obszarach.
Separatory dla branży wod.-kan. - jaka jest ich rola?
Choć są dostępne na rynku od dłuższego czasu, dopiero w ostatnich latach zostały w pełni docenione, głównie za sprawą zmieniających się przepisów. Separatory dla branży wod.-kan. to elementy infrastruktury o prewencyjnym charakterze, pozwalające na podczyszczanie ścieków i zatrzymywanie przede wszystkim tłuszczów oraz substancji ropopochodnych. Jest to swoista bariera ochronna, która:
- zmniejsza ilość osadzających się tłuszczów w sieci kanalizacyjnej i redukuje ich wydzielanie się na osadnikach wstępnych w oczyszczalniach, co podnosi koszty eksploatacji,
- wyłapuje wpływające negatywnie na środowisko naturalne substancje ropopochodne, jeszcze zanim trafią do ekosystemu, a także niweluje ich niekorzystny wpływ na mikroorganizmy w biologicznych oczyszczalniach ścieków.
Separatory instaluje się przede wszystkim na obszarach zindustrializowanych (m.in. tam, gdzie znajdują się myjnie samochodowe, parkingi, stacje paliw, lotniska), w celu ochrony zlewni ścieków przed skażeniem ropopochodnymi. Wyposaża się też w nie infrastrukturę odbierającą ścieki z zakładów produkujących żywność oraz obiekty o przeznaczeniu gastronomicznym.