Rozwój techniki nieprzerwanie wiąże się ze zwiększonymi wymaganiami jej użytkowników, jak i samego prawa. Nie ma w tym nic dziwnego - jeśli osiągnęliśmy już podstawowe funkcje, konieczne jest zadbanie o komfort ludzi. Obecnie bardzo ważnym aspektem jest “uciszenie” wszelkich instalacji, by ich praca nie była uciążliwa.
Hałas w instalacjach HVAC
Systemy grzewcze i klimatyzacje przez wzgląd na złożoność elementów mechanicznych są dość głośne i by zostały dopuszczone do użytku, muszą zostać odpowiednio wyciszone za pomocą izolacji akustycznej. Głównymi “sprawcami” hałasu w instalacjach HVAC zazwyczaj są agregaty wody, pompy, wentylatory, centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne, armatura regulacyjna, zawory czy nawet kratki lub nawiewniki, które nie zostały odpowiednio dobrane. Dlatego najlepiej jest najpierw ustalić źródło hałasu, by później móc go skutecznie wyeliminować.
Podstawowe sposoby na rozwiązanie problemu
Aby zlikwidować hałas, w pierwszej kolejności możemy wybrać jedną z kilku metod, dostosowaną do źródła problemu:
- ustawienie urządzeń na podstawie tłumiącej lub podkładkach wibroizolacyjnych,
- zastosowanie tłumika akustycznego na przewodzie,
- użycie elastycznych podłączeń,
- użycie skrzynek rozprężnych, czerpni i wyrzutni tłumiących wysokie dźwięki,
- dobranie odpowiednich, dobrze zaprojektowanych i zamontowanych elementów.
Najlepsze rozwiązania akustyczno-izolacyjne
Niestety, rozwiązania te nie zawsze przynoszą efekty lub z różnych powodów ich zastosowanie nie jest możliwe bądź nie przyniesie spodziewanego efektu. Wówczas możemy zdecydować się izolację termiczną, która doskonale sprawdza się też jako izolacja akustyczna. Są to m.in. otuliny wykonane z takich materiałów jak polietylen, kauczuk czy poliuretan.
Innym materiałem spełniającym rolę izolacji akustycznej, stosowanym także w celach termicznych jest wełna mineralna. Dodatkową zaletą tego materiału jest wysoka odporność na wysokie temperatury, co daje mu punkt do właściwości przeciwpożarowych. Należy jednak pamiętać by przy układaniu takich mat lub paneli zabezpieczyć miejsca styku, np. przy użyciu taśmy włókninowej - inaczej mogą powstać mostki akustyczne i hałas dalej będzie uciążliwy.